Zajímavá fakta o Chorvatsku

Chorvat Slavoljub Penkala vynalezl v roce 1906 mechanickou tužku a plnicí pero

V Chorvatsku se narodil slavný vědec Nikola Tesla / 1856 až 1943/ proslulý inovátor a vynálezce v oblasti přenosu energie a telekomunikací. Jeho největším vynálezem je vynález střídavého proudu

Torpédo, tak jak je známe dnes, vynalezl chorvatský důstojník rakousko-uherského námořnictva ve výslužbě, Ivan Lukis – Vukić, v roce 1860. První továrna na výrobu torpéd byla otevřena v Rijece

Arie z opery „  Nikola Šubić Zrinski „, která se jmenuje  „Do boje, v boj“ se stala hymnou prestižní japonské university Kwansei  Gakuin, kde jeden studijní rok stojí 15 000€. Sbor studentů zpívá tuto arii v chorvatštině již více než 100 let. Fakulta byla založena před 125ti lety. Japonští vojáci se arii naučili po 1. Světové válce, kdy ji slyšeli zpívat chorvatské a české námořníky, kteří ji zpívali na poškozené lodi, která byla opravována v doku v Kobe

Začátek nudismu v Chorvatsku je datován rokem 1936, kdy na ostrově Rab pobýval anglický král Edvard VIII se svojí milenkou Wolis Smithovou.  Městská rada tehdy povolila králi a jeho přátelům koupání bez plavek na pláži Kandarola.

Svatý Marin, tesař původem z ostrova Rab, položil v roce 301 základy republiky San Marino

První zaznamenaný výkres padáku pochází od chorvatského vynálezce Fausta /1551-1617/ ze Šibeniku

Filmový režisér Alfred Hitchcock při svém pobytu v Zadaru prohlásil, že Zadar má nejkrásnější západ slunce na světě

Chorvatskou národní květinou je Iris – kosatec

V Chorvatsku najdete šikmou věž. Je v obci Završje na Istrii a je nakloněna 40 cm k západu

První  lékárna v Evropě byla otevřena v Trogiru v roce 1271. Nacházela se v blízkosti katedrály

Víno se v Chorvatsku vyrábí již 2500 let, od doby řeckých osadníků. Původní  nedotčené vinohrady se nacházejí na Starogradském polju na ostrově Hvar

Dubrovnická republika vybudovala v roce 1996 jednu z prvních kanalizačních sítí, která se používá dodnes

Nejmenší město na světě se jmenuje HUM a najdete jej v centrální Istrii. Má 17 obyvatel a  přesto zde jsou fungující městské instituce. Krásné stavby pocházejí z 12. Století. Typickým produktem Humu je brendy Biska, do které se přidává jmelí

Karneval v Rijece patří mezi tři nejatraktivnější v Evropě

Kravata, dnes nepostradatelný doplněk pánské a někdy i dámské mody, byla součástí uniformy chorvatských vojáků za třicetileté války. Název kravata je francouzský a pochází z chorvatského názvu „Croata“. Tento doplněk si brzo osvojil celý svět a tak chorvatský parlament vyhlásil 18.říjen dnem kravaty.

Dalmatinský pes – Dalmatinec, je nejznámější autochtonní  psí plemeno, nazvané podle oblasti původu.

Chorvatská kuna je národní měnou. Její název pochází  od dravého zvířátka,jehož kožešina byla ve středověku vyhledávaným platidlem. Od 13.století se začíná objevovat obraz kuny na mincích. Dnes je kuna stabilní konvertibilní měna.

Při stavbě majáku Veli Rat na ostrově Dugii otok bylo do malty použito 100 000 žloutků z vajec,

Chorvatsko, společně se Španělskem , je země s největším počtem památek ,zapsaných do reprezentativního seznamu UNESCO – je jich 13.

Téměř 10% chorvatského území je chráněno. Najdete zde 11 přírodních parků, 8 národních parků a dvě přísně chráněné rezervace,

Bílý dům ve Washingtonu byl postaven z bílého mramoru z ostrova Brač.

Dubrovník má nejstarší pojišťovací zákon v Evropě. Byl vydán v roce 1395 a je o 300 let starší než známá pojišťovací společnost LLoyd, která byla založena začátkem 17. Století.

Dubrovnická republika byla první státem na světě, který uznal nezávislost Spojených Států Amerických.

Chorvatsko bylo poprvé uznáno  7.června roku 879, když papež Ivan VIII udělil knížeti Branimiru titul chorvatského krále /dux Croatorum/.

Chorvaté mají nejstarší slovanské písmo. Jmenuje se glagolice a vzniklo v 9. Století a používalo se společně s latinkou až do 18. Století.

Remešský evangeliář, nádherná kniha, na kterou v Remeši skládali přísahu Francouzští králové, je napsán klínovou glagolicí a vznikl v roce 1395. Část evangeliáře byla napsána v Praze v Emauzském klášteře, kde chorvatští Benediktíni učili na příkaz Karla IV. Glagolici.

Dante Alighieri ve své Božské komedii zmiňuje Chorvaty v osobě poutníka, který pozoruje otisk Kristovy tváře na Veroničině šátku. Předpokládá se že osobu poutníka i jeho charakter stvořil podle svého přítele biskupa Antona Kažotiće. Je zajimavé, že pravnuk Danteho – Nicolo- vedl v roce 1399 v Zagrebu lékárnu.

Portrét chorvatského miniaturisty Julia Kloviće z roku 1570,je nejstarší dochovaný portrét, který vytvořil slavný španělský malíř a sochař El Greco, byl namalován jako projev vděčnosti za podporu tehdy ještě neznámému mladému malíři.

Francouzský spisovatel Jules Verne umístil děj svého slavného románu „Matyáš Šándor“ na Istrii. Inspirací mu byl ponor říčky Pazinčice a propast pod psinským hradem. Toto místo bylo vždy zdrojem fantazie a inspirovalo mnoho básníků a spisovatelů.

Ve vídeňském Přírodovědeckém muzeu je uložen meteorit, který spadl v roce 1751 na okraji města Hraščina v Chorvatském záhoří. Pád meteoritu sledovalo velké množství lidí a byla o tom vydána podrobná vědecká zpráva. Meteorit bal pojmenován „Zagrebské železo“.

Chorvatský námořník Ivo Visin je šestým v pořadí po Magellanovi, který obeplul svět. Loď Splendid vyplula pod Habsburskou vlajkou z Antverp v roce1852 a do Terstu se vrátila v roce 1859.

Největší bílý lanýž na světě byl nalezen na okraji obce Livade na Istrii v roce 1999. Vážil 1,31 kg a v roce 2000 byl zapsán do Guinnessovi knihy rekordů.

V Zadaru byly v roce 2005 instalovány jediné mořské varhany na světě. Na varhany hraje opravdu moře a melodie je na motivy velmi staré klapské písně. Autorem projektu je Nikola Basic, který obdržel za svou práci mnoho mezinárodních cen.

Jaruga, vodní elektrárna na řece Krce byla první elektrárnou v Evropě a druhou na světě. Byla spuštěna 28. srpna 1895, pouhé tři dny po spuštění elektrárna na Niagarských vodopádech. Obě elektrárny jsou projektem vynikajícího chorvatského vědce Nikola Tesly.

Kriminalista Ivan Vučetić /1858-1925/ rodák z ostrova Hvar, emigroval v roce 1884 do Argentiny, kde založil obor daktyloskopie – systém otisků prstů pro identifikaci. Poprvé byla daktyloskopie použita k objasnění případu v roce 1892

MP3 přehrávač byl vyroben na základě vynálezu chorvatského programátora Tomislava Uzelace z roku 1997.

Filmový festival, který se každoročně koná v Pulské Aréně byl založen v roce 1954 a je jedním z nejstarších filmových festivalů na světě.

Chorvatská lyžařka Janica Kostelič je nejlepší Alpskou lyžařkou v historii Zimních Olympijských her. Je držitelkou čtyř zlatých a dvou stříbrných olympijských medailí.

Chorvatsko je zařazeno mezi 10 nejlepších fotbalových reprezentací na světě v žebříčku FIFA.

Amfiteátr v Puli byl postaven v 1. století n l. a velikostí byl šestý v Římské říši. Mohl přijmout až 25 000 diváků.

Nejmenší uváděnou katedrálou na světě je Svatý Kříž u Ninu z 9. Století.

Arboretum Trsteno nedaleko Dubrovníka, je nejstarším na světě. Bylo založeno v roce 1498.

Dnešní Rezidenci presidenta Slovenské republiky nechal postavit chorvatský šlechtic Antun Grasalković,poradce Maďarské komory. V roce 1760 koupil v Bratislavě pozemek a na něm nechal vybudovat monumentální sídlo v rokokovém stylu.