Biograd na Moru sport, zábava, koupání, historie

Biograd na Moru sport, zábava, koupání, historie

Koupání

Hlavní městskou pláží je pláž Dražice, která se nachází na jihovýchodní straně města. Rozprostírá se skoro od samého centra města do míst, kde se nachází písečná zátoka Soline. Tato pláž je oblázkovo-písčitá s pozvolným vstupem do moře a již několik let za sebou dostává modrou vlajku (ocenění čistoty). Na pláži se nacházejí různé atrakce - bazén se slanou vodou (vstupné zdarma), kde se po večerech konají koncerty a diskotéky. Pláž má k dispozici sanitární uzel - toalety, kabinky na převlékání, vstup pro hendikepované, službu první pomoci. Pláž Bošana je oblázková pláž, která se nachází na severozápadní straně města, ihned za přístavištěm jachet a procházkou podél moře se dostanete až do vesničky sv. Filip a Jakov.

Sport

Tenisové kurty, vodní sporty, tobogán, minigolf, plážový volejbal, půjčovna šlapadel, potápění. V okolí Biogradu je vybudovaná síť turistických a cyklistických tras.

Zábava

Z četných letních kultrně-společenských akcí je asi největší „Biogradské léto“, které v průběhu července a srpna nabízí mnohé koncerty pod otevřeným nebem, poslech tradiční hudby i taneční večery s živou hudbou. Během letních biogradských her můžete shlédnout vystoupení domácích i cizích uměleckých spolků, klap, různé výstavy umělců - fotografů a sochařů. Biogradská noc se koná na městském pobřeží a jako jedna z hlavních ukázek představuje opravdovou přehlídku jídla, písní, tance, ohňostroj, mořské lahůdky a pochutiny z masa.

Historie a památky

Název Biograd na More znamená v překladu „Bílé město na moři“. Poprvé je zmiňován v 10. století a stal se hlavním městem chorvatských králů a biskupů. V roce 1409 bylo město začleněno do Benátské republiky, a zůstalo její součástí až do roku 1797, kdy republika padla. Během benátsko-tureckých válek bylo město značně poškozeno a dvakrát, v letech 1521 a 1646 vypáleno. V letech 1991 – 1993 bylo opět poškozeno dlouhodobým bombardováním srbských jednotek během Chorvatské války o nezávislost.

Právě kvůli tomu, že byl Biograd několikrát zničen, zde najdeme jen minimum zachovalých architektonických památek, přesto např. pozůstatky opevnění a někdejší katedrály, staré hroby, barokní kostel sv. Anastázie z 18. století, kostel sv. Rocha a kostel sv. Antonína.