Baška Voda pláže, sport, zábava, historie

Baška Voda pláže, sport, zábava, historie

Koupání

Baška Voda má krásné a dlouhé pláže tvořené drobnými oblázky a hrubším pískem. Pláže se táhnou několik kilometrů oběma směry. Díky pozvolnému vstupu do vody jsou vhodné i pro rodiny s malými dětmi. Příjemný je borový porost, který dosahuje až k plážím a poskytuje stín. Hlavní pláž „Nikolina“, byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou za čisté pobřeží a moře.

Sport

Baška Voda patří k těm větším oblastem, které poskytují svým návštěvníkům dobré podmínky ke sportování. K nejoblíbenějším patří vodní sporty jako je vodní lyžování, jachting, potápění, windsurfing nebo parasailing. I na souši není o nabídku sportovního vyžití nouze. Na výběr je tu zde například tenis, plážový volejbal, fotbal nebo minigolf. Pro milovníky vysokohorských túr, je zde možnost výletu do pohoří Biokova pěšky nebo na kole. Kdo nechce zdolávat na kole vysoké kopce, může si vyjet na výlet do okolí na místních cyklostezkách. Jestli se k tomuto sportu rozhodnete až na místě, nemusíte zoufat, že nemáte kolo. To si tady můžete bez problému půjčit. Také děti se v Bašce Vodě vyřádí na dětských hřištích, trampolínách a dalších atrakcích na vodě i na souši.

Zábava

Během léta je v provozu několik discoték a tanečních teras. Mezi mladými se těší velké oblibě Beach Bar Južnjačka utjeha/Southern Comfort. Nachází se na kraji Bašky směrem na Brelu na pláži Ikovac. Pokud byste zatoužili po trochu klidnějším strávení večera, tak se vydejte do místních barů, restaurací nebo konob.

O prázdninách se zde koná letní festival „Baškovoško ljeto" (Baška Voda Summer). Probíhá na zdejší promenádě, na které vystupují místní folklórní pěvecké mužské sbory (tzv. klapy), oblíbení zpěváci a kapely. Také se tu konají různé rybářské večery a zábavní akce. Tradičních slavností k uctění památky místních světců je tu více. První je 13. června na svátek svatého Antonína, další je 10. srpna na svatého Vavřince, následuje 8. září svátek Panny Marie a největší událostí pro místní je 6. prosinec, kdy má svátek jejich patron, svatý Mikuláš.

 

Historie a památky 

Baška Voda patří k mladým letním destinacím, přestože zde byl postaven první hotel v roce 1936. Obec se začala ale více zaměřovat na cestovní ruch až v 60. letech minulého století, kdy nastal její největší rozkvět. 

Nad Baškou je pahorek Gradina, na kterém byly objeveny zbytky byzantské osady a pevnosti. Na bývalé antické lokalitě stojí pozdně barokní kostel svatého Vavřince. V centru městečka je pro změnu farní kostel svatého Mikuláše (patron obce) pocházející ze začátku minulého století, kde se ukrývá několik cenných artefaktů. Vedle stojící zvonice byla postavena až na konci 20. století. Nábřeží zase zdobí socha patrona obce, svatého Mikuláše.